Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

OZ Čabanka

Začiatky speváckej skupiny Čabanka sú asi z roku 2000. Začalo to občasným stretávaním niekoľkých nadšených a obetavých žien v obci, ktorým kultúra, piesne, zvyky a tradície našich predkov neboli ľahostajné. Ich prvé spoločné verejné vystúpenie bolo dňa 23. mája 2001 pri príležitosti oslavy Dňa matiek, ktorá sa konala v kultúrnom dome. Spevácka skupina vystúpila v tomto zložení p. Mária Babulíková, Viera Babulíková, Marta Solčanská, Mária Hurtová, Dáša Fusková, Mária Klepancová, Elena Lukáčiková a na harmonike ich od vzniku skupiny do 11.02.2007 sprevádzala p. Alena Ďurková. Postupne sa skupina rozrastala o ďalších členov a to Anna Hrebíková, Lucia Chovancová, Gabriela Krasňanská, Eva Mikušková, Soňa Guthová, Helena Rakovská a Gabriela Fačkovcová a striedali sa aj harmonikári. Od 12.2.2007 do 26.10.2008 to bol p. Karol Parízek, od 27.10.2008 do 23.2.2009 p. Ján Brezniak od 24.2.2009 do 3.5.2009 p. Anna Horková. Od 4.5.2009 má spevácka skupina nového harmonikára p. PaeDr. Gašpara Poláčka. Časom sa k speváčkam pridali aj muži a to p. Vladimír Závodný, Ladislav Vranka, Milan Šlosár, Karel Orgonáš. Spoločné vystúpenie mužov a žien bolo pri príležitosti Októbra mesiaca úcty k starším 12.10.2008.

Tak ako sa spevácka skupina rozrastala o nových členov, pribúdali aj ich verejné vystúpenia na rôznych oslavách a akciách v obci, v okolitých obciach i v Nitre. A to Fašiangová zábava a pochovávanie basy, Deň matiek, Oslavy obce, Október mesiac úcty k starším, rôzne ľudové akcie v okolí ako Vtipnejší vyhráva, fazuľové hody, ukončenie leta, festival hier a zábavy, Vianočné posedenie pod jedličkou, rôzne súťaže ako Krajská prehliadka speváckych súborov a iné. Ich prvé spoločné v čabských krojoch bolo 18.2.2007 na fašiangovej zábave v kultúrnom dome. Ozembruch začali v skupine používať 1.9.2007 na vystúpení Ukončenie leta. V decembri 2009 za spevácka skupina zaregistrovala na Ministerstve vnútra SR ako Občianske združenie Čabanka. V tom roku mala spevácka skupina 18 členov. Vedúcou speváckej skupiny bola Marta Solčanská, členovia boli Mária Babulíková, Viera Babulíková, Mária Hurtová, Dáša Fusková, Mária Klepancová, Anna Hrebíková, Lucia Chovancová, Gabriela Krasňanská, Eva Mikušková, Soňa Guthová, Helena Rakovská, Gabriela Fačkovcová, Vladimír Závodný, Ladislav Vranka, Milan Šlosár, Karel Orgonáš, František Králik a harmonikár PaeDr. Gašpar Poláček.

V roku 2014 sa zmenilo spevácke zoskupenie členov. Novou vedúcou speváckej skupiny sa stala Eva Mikušová, členovia sú: Viera Babulíková, Mária Hurtová, Dáša Fusková, Mária Klepancová, Anna Hrebíková, Lucia Chovancová, Soňa Guthová, Gabriela Fačkovcová, Ivana Michalcová, Darina Navratilová, Vladimír Závodný, František Králik a hrou na heligónke ich doprevádza Janko Krajanec. Piesne, ktoré skupina rada spieva, sú väčšinou ľudové, známe i menej známe. Svojimi programami obohacuje a spestruje kultúrny život v obci, zachováva ľudové tradície v piesni i slove.

Kontakt: Eva Mikušková, t. č. 0903 426 399

                037/7894370 (Obecný úrad Čab)

 

 

 

 

 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Virtuálna prehliadka obce

webygroup
ÚvodÚvodná stránka